To jak dziecko będzie czuło się w szkole, w dużym stopniu zależy od rodziców, dlatego pomóż mu w jego debiucie i zastosuj kilka z poniższych rad:

1. Rozmawiaj z dzieckiem o szkole, o tym co go czeka: o nowych kolegach, wycieczkach (bez wyrażania swoich obaw).

2. Poświęć swojemu pierwszakowi więcej czasu. (Ważne dla niego będzie Twoje towarzystwo w pierwszych dniach: uczestnictwo w rozpoczęciu roku szkolnego, odprowadzanie do szkoły, przychodzenie po dziecko).

3. Nie zapisuj dziecka w pierwszych miesiącach szkoły na zbyt wiele dodatkowych zajęć, może czuć się przeciążone zbyt wieloma obowiązkami.

4. Nie wywołuj u dziecka sytuacji stresujących, codzienne wstawanie niech będzie dla niego okazją do nowych ciekawych przeżyć, a nauka przyjemnością nie obowiązkiem kojarzącym się z przymusem.

5. Nie strasz dziecka nauczycielami lub szkołą, zadbaj o jego pozytywne nastawienie do edukacji.

7. Podkreślaj w rozmowach mocne strony dziecka. (Nie porównuj go do innych, ponieważ może poczuć się gorsze, straci poczucie własnej wartości, które w dalszym życiu bardzo ciężko jest odbudować).

8. W przypadku nieśmiałego dziecka, pomóż mu zaistnieć wśród rówieśników np. przez zaproszenie kolegi do domu lub spacer. Ważne by rodzice z jednej klasy nawiązali kontakt między sobą, dlatego nie opuszczaj szkolnych spotkań czy zebrań.

9. Warto wprowadzić zwyczaj codziennego rozmawiania o szkole. (Kiedy pokażesz dziecku, że wszystkie szkolne sprawy są dla Ciebie interesujące, dziecko chętnie będzie mówić o szkole).

10. Przyzwyczajaj dziecko do samodzielności, nie wyręczaj. Do jego obowiązków powinno należeć: pakowanie tornistra, odrabianie lekcji, wykonywanie poleceń nauczyciela.

11. Ustalcie między sobą jasne reguły dotyczące nauki - w czym będziesz pomagał dziecku, jak będzie wyglądało sprawdzanie jego postępów, według jakich zasad dziecko zostanie nagrodzone.

12. Właściwie dysponuj czasem dziecka, by oprócz nauki mogło się pobawić. Dobrze jest zapewnić dziecku zajęcia fizyczne po szkole. A także zadbać o odpowiednią dawkę snu, która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania młodego człowieka.